×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 317.

Druk wypukły - podstawowe informacje

Druk wypukły jest jedną z najstarszych technik drukarskich. (Obok druku wypukłego jest jeszcze druk wklęsły i druk płaski.) W tym rodzaju druku, obraz powstaje poprzez odbicie na papier farby, nałożonej na wypukłe miejsca formy drukarskiej. Najprościej rzecz ujmując w martycy są powierzchnie o różnych wysokościach. Farbę nakłada się na powierzchnie wypukłe, o wyższym położeniu niż powierzchnie niedrukujące, najczęściej za pomocą wałków, co daje możliwość równego rozłożenia farby. Odbitkę wykonuje się na wybranym podłożu (papier, tektura, karton, folia, plastik, drewno lub inne podłoże) poprzez kotnatk podłoża z powlecząną darbą martycą oraz dociśnięcie podłoża do matrycy. W zależności od waruknów stosuje się różnego rodzaju prasy drukarskie.

W ramach druku wypukłego możemy wyróżnić wiele technik drukarskich, jednak wszystkie one opierają się na tych samych zasadach. Do wszystkich potrzebujemy matrycę z któej robi się druk, farbę lub inny element barwioący, podłoże na którym zostanie wykonany druk oraz prasę na której dokonamy odbitki. Do najbardziej znanych należą: drzeworyt, linoryt  i gipsoryt - trzy techniki, które nie mają już zastosowania w druku przemysłowym, niemniej jednak są bardzo rozpowszechnione w grafice artystycznej. Druk typograficzny - którym obecnie wykonuje się druki ekskluzywne, ale nie mający też znaczenia na skalę przemysłową. Przez wiele lat był jednak podstawową techni ką drukarską jeśli chodzi o druk książek, gazet i innych publikacji.

Techniką druku wypukłego mającego znaczenie na skalę przemysłową jest fleksografia. Techniką ta drukuje się większość etykiet na podłożach plastikowych w tym na najróżniejszych foliach. Druk odbywa się przy pomocy matryc wykonanych z gumy lub polimeru.

O firmie

Offsetdruk i media sp. z o.o. to prężnie działająca drukarnia, świadcząca kompleksową obsługę w zakresie poligrafii. Specjalizujemy się w druku offsetowym oraz postprodukcji. Nasze zaplecze techniczne to nowoczesny i znakomicie wyposażony park maszynowy, na którym jesteśmy w stanie wytworzyć produkty spełniające najwyższe wymogi stawiane produktom poligraficznym. Nasza drukarnia jest jedną z największych w regionie.

Adres

Drukarnia Offsetdruk i media sp. z o.o.
ul. Frysztacka 48, 43-400 Cieszyn

NIP: PL 548-23-22-235, 
REGON: 070031167


Sąd Rejonowy Bielsko-Biała VIII Wydział Gospodarczy KRS: 0000005567 Bielsko-Biała. Wysokość kapitału zakładowego: 2.000.000 zł

 

Zadzwoń lub napisz

Godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek

7:00 - 15:00

email: sekretariat@om5.pl

tel. 33 857 70 90

Nasza drukarnia

  • Linia zbierająco-szyjąca
Drukarnia Offsetdruk i mediaCopyright: Offsetdruk i media 1990-2016

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczenstwa oraz prawidlowego dzialania serwisu. Jesli nie wyrazasz na to zgody, wylacz obsluge cookies w ustawieniach Twojej przegladarki. (Wiecej informacji znajduje sie tutaj.) Rozumiem, nie pokazuj wiecej tego komunikatu.